Poznaj Polskę – wycieczka edukacyjna do Warszawy

W dniach od 6 go 8 grudnia 2021 roku klasa IIIP LO wraz z wychowawczynią i p. Dagmarą Góraj-Kałucką zwiedzała Warszawę. Wszystko za sprawą  otrzymanego dofinansowania w kwocie prawie 10 000 zł z projektu   Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”, o które mogły ubiegać się tzw. organy prowadzące szkoły – gmina lub starostwo. W tym wypadku było to Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

IIIP znalazła się w doskonałej sytuacji, ponieważ wymagany wkład własny miała zapewniony dzięki zdobytemu stypendium Klasa z Klasą, przyznawanemu za najwyższe wyniki w nauce i działalność na rzecz środowiska lokalnego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Zwiedzanie stolicy rozpoczęła wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Centrum Nauki Kopernik.

W drugi dzień, mimo mroźnej aury, podziwialiśmy uroki Starego Miasta od ul. Świętojańskiej, Archikatedry św. Jana, Rynku Starego Miasta, murów miejskich, przez przejście obok najwęższej kamienicy w Warszawie i przez  najkrótszą ulicę w Warszawie oraz Gnojną Górę. Zobaczyliśmy również pomniki: Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego.

Przejazd Traktem Królewskim i ciekawostki podawane przez przewodnika na temat Alei Ujazdowskich, Nowego Światu, ambasad, Sejmu  i  Senatu, Belwederu, Kancelarii  Prezesa  Rady Ministrów, ministerstw i urzędów państwowych na długo pozostaną w naszej pamięci.

Kolejny punkt programu, czyli Łazienki Królewskie: m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia, zachwyciły nas swym urokiem.

Byliśmy trochę zawiedzeni, że w Muzeum Narodowym nie wszystkie sale były dostępne do zwiedzania. Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Wzornictwa Polskiego i Galeria Sztuki XIX Wieku rozbudziły tylko nasz apetyt na zwiedzanie i pozwoliły pogłębić wiedzę z polskiego i historii.

Pod wieczór, jeżdżąc ulicami bajecznie przyozdobionej Warszawy, dotarliśmy do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wywarło ono na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie. Byliśmy kompletnie zaskoczeni wystrojem. Symbolika poszczególnych sal i rewelacyjnie opowiadana przez przewodnika historia życia dwóch postaci, które zmieniły bieg historii Polski i świata, dała nam pretekst do wielu przemyśleń. Rozmawiało nam się tak dobrze, że zostaliśmy tam trochę dłużej, niż przewidywane godziny zwiedzania ? Przed kolacją pojechaliśmy jeszcze do Parku Światła w Wilanowie.

W ostatnim dniu pobytu zakończyliśmy zwiedzanie na Zamku Królewskim. Bogactwo i przepych, zabytki, takie jak chociażby tron czy Konstytucja 3 maja, obrazy, meble, posągi, podłogi robiły na nas wrażenie tym większe, im bardziej uświadamialiśmy sobie, że w czasie II wojny światowej, w 1944 roku  Zamek został doszczętnie zniszczony.

Nie oznacza to jednak, że na tym zakończyliśmy wycieczkę.

Dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Kruka, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, czekała na nas jeszcze jedna atrakcja: Giełda Papierów Wartościowych. Zwiedziliśmy salę notowań indeksów giełdowych, poznaliśmy tajniki inwestowania i dywersyfikacji portfela, wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy prezentację na temat funkcjonowania GPW. Jak pięknie przy pożegnaniu z nami powiedział Pan Ryszard: zwiedzanie Warszawy i poznawanie jej historii kończycie w punkcie zorientowanym na przyszłość.

Możemy z całą pewnością stwierdzić, że założenia programu Poznaj Polskę zostały zrealizowane. Poznaliśmy troszkę lepiej stolicę, jej muzea, miejsca pamięci, miejsca osiągnięć naukowych, ale też poznaliśmy siebie nawzajem (może nawet więcej niż lepiej).

Więcej zdjęć na:

https://www.facebook.com/Liceum-Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85ce-im-Jana-Kochanowskiego-w-Muszynie-218125804992721/?ref=pages_you_manage