Finał

Uczennice Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie
zakwalifikowane do
finałowej dziesiątki Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego w Warszawie

Piankizbryndzy

W roku 2016 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zaprosiły już po raz piąty do ogólnopolskiego konkursu dla ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące w Unii Europejskiej o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

W ubiegłorocznej edycji Konkursu nasze pierwszoklasistki, Klaudia Polańska i Zuzanna Kmiecik, jako jedyna reprezentacja Małopolski, otrzymały wyróżnienie klasyfikując się w finale na IV miejscu za kompozycję deserową: Ciasto fasolowe przekładane konfiturą z jabłka łąckiego, suski sechlońskiej, miodu wielokwiatowego i miodu pitnego na puszystym sosie waniliowym. Do wykonania dania zostały wykorzystane produkty polskie zarejestrowane w UE tj. Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca – Chroniona Nazwa Pochodzenia , Miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny – Chroniona Nazwa Pochodzenia, Suska sechlońska – Chronione Oznaczenie Geograficzne, Jabłka łąckie – Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Czwórniak – Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Poziom Konkursu był szalenie wysoki, a rywale z Wrocławia, Świecia, Kościerzyny, Łodzi, Olsztyna, Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego i Opola dużo starsi, bardziej doświadczeni i obyci w konkursach na poziomie ogólnopolskim serwowali wyśmienite dania mięsne.

Cieszyliśmy się, że nasza ciężka praca, staranność i zaangażowanie zostały docenione wyróżnieniem.

 Do tegorocznej edycji konkursu zgłaszaliśmy się bez większego przekonania w sukces.

Nie stać nas na wielokrotne próby na jagnięcinie podhalańskiej czy karpiu zatorskim (jedyne do wykorzystania produkty mięsne zarejestrowane w UE) piersi kaczej czy jeleniu, którymi dysponowali rywale, więc nasze szanse ocenialiśmy realnie, gdyż bazą naszej kompozycji są produkty z okolicznych łąk.

 W tym roku przygotowaliśmy przystawkę zimną:

Pianki z bryndzą i pokrzywą na miodowo-sechlońskiej żelce z musami z jabłka łąckiego i buraka otoczone strzępami chleba lniano-pokrzywowego i pieczonego oscypka.

Poza tym wychodziliśmy z przekonania, że nic dwa razy się nie zdarza … A jednak!!!!

Piątek 13 maja okazał się być szczęśliwym dniem dla naszej szkoły.

Nasze uczennice Daria Białoń z klasy I oraz Zuzanna Kmiecik z klasy II Technikum zostały zakwalifikowane do finałowej dziesiątki Konkursu zajmując w rankingu finalistów IV miejsce z 215 punktami , gdzie I miejsce przypadło uczniowi z Łodzi z 224 punktami.

W finale, który może przynieść wiele ciekawych rozstrzygnięć na etapie samodzielnego przygotowania potraw pod czujnym okiem jurorów z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, wystąpią również uczniowie z Olsztyna, Gdyni, Gorlic, Kościelca, Ełku, Wałbrzycha i Suwałk.

 Kulinarny Finał Konkursu odbędzie się 4 czerwca w Warszawie w Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal. Czeka nas zatem ciężka praca i mnóstwo poświęceń przez najbliższe dni, gdyż chcemy być perfekcyjnie przygotowani do Finału.

Cieszymy się z tego ogromnego już na tym etapie konkursu wyróżnienia dla naszej szkoły i pozostajemy w nadziei, że wystarczy nam sił i środków, aby w tym roku również móc dotrzymać kroku najlepszym w Polsce.

Dziękujemy wszystkim, którzy zawsze wspierają nas w dążeniach do celu: Z małej szkoły w wielki świat.

Więcej szczegółów :

www.produktyregionalne.pl

 www.minrol.gov.pl

 A. K.