8 listopada 2019 roku w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 roku, 101 lat temu, po 123 latach niewoli, Polska znowu pojawiła się na mapach Europy. Okres tego ponad wieku, naznaczony był walką Polaków o byt, pamięć i wolność. Mając świadomość tego, że zaborcy są o wiele silniejsi od nas, polscy pisarze, artyści, naukowcy i myśliciele nie pozwalali nam zapomnieć o Polsce, o polskim języku, polskiej historii, tradycjach i obyczajach. Mieliśmy pamiętać i, kiedy przyjdzie czas, wywalczyć wolność oraz odbudować zniewolony przez tyle lat kraj.
Jak każdego roku, akademia była wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. W tym dniu ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Z tej okazji, nieobecna z powodu niedyspozycji zdrowotnej Pani Dyrektor Izabela Łabuś przesłała list skierowany do młodzieży:
Witam wszystkich zebranych: gości, a wśród nich rodziców, witam nauczycieli, a przede wszystkim bohaterów dzisiejszej uroczystości: Was, pierwszoklasistów.
Mimo że nie mogę być dzisiaj z wami, pragnę powiedzieć do Was, młodych, kilka słów. Dziękuję, że wybraliście nasze Liceum. Mam nadzieję, że uznacie ten wybór i w przyszłości za dobry. Przyszliście tu zapewne ze swoimi wyobrażeniami o szkole i o tym, co ona powinna Wam dać. My, nauczyciele, mamy utrwalone poglądy na to, czym jest szkoła. Ale i Wy macie prawo do komunikowania nam, czego byście oczekiwali. Niech to będzie dialog doświadczenia z młodością. O to Was proszę.
Wychowywanie młodego pokolenia to delikatna materia. Oczywiście, chcielibyśmy za wiele lat być z Was dumni, gdziekolwiek Was los postawi: na świeczniku czy w cieniu. Wszyscy przecież będziecie naszymi wychowankami. Z drugiej strony liczymy na to, że wśród anegdot o szkole wspomnicie kiedyś nie tylko nasze potknięcia, ale też – a może przede wszystkim – nasz trud.
Postawcie na naukę, rozumianą i jako wiedza, i jako nabyte umiejętności. O to Was prosimy, to zresztą jest cel główny, czy – mówiąc górnolotnie – to jest misja liceum. Byście zdobyli jedno i drugie, a w efekcie byście mogli wybierać – najpierw studia, potem to, jak się przydać sobie i innym ludziom. A może w odwrotnej kolejności: innym ludziom i wtedy sobie.
Niektórzy nazwą to patriotyzmem, co jest słowem szczególnie właściwym w przededniu Święta Niepodległości. Pozwólcie, że ujmę to tak: patriotyzm to jest coś, o czym się milczy, co się nawet czasem skrywa, ale do czego można sięgnąć w chwili zwątpienia. Patriotyzm to znaczy: nie jesteś sama, nie jesteś sam.
Patriotyzm nie dzieli, ale łączy. Nie zna gorszych i lepszych.
Takiego patriotyzmu narodowego, ale i lokalnego, naszego, patriotyzm w Muszynie i dla Muszyny Wam życzę.
W imieniu klas pierwszych ślubowanie złożyli: Amelia Bębenek, Kacper Tokarczyk, Kornelia Hamernik i Konrad Smyda.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i złożeniu ślubowania wysłuchaliśmy pięknego, wzruszającego koncertu. Przygotowali go pod opieką Pana Piotra Szkrobuta uczniowie klas licealnych. Akademię prowadził Jakub Prusak, a przed publicznością swoje talenty zaprezentowali: Angelika Franczyk, Patrycja Śliwińska, Ewelina Nieć, Katarzyna Lach, Paulina Cisowska, Magdalena Kumorek, Michał Rucki oraz zespół w składzie: Mateusz Szkrobut, Jan Cisowski, Tomasz Smyda, Piotr Hadała. Szczególną niespodzianką był występ naszego absolwenta Krzysztofa Hadały, który wykonał utwór Ballada o Janku Wisniewskim. Poczet sztandarowy wystawili Mikołaj Zarzycki, Emilia Janusz i Julia Stoińska, a dekoracje przygotowała klasa IP.
Wszystkim życzymy patriotycznego świętowania, przypominamy o wywieszeniu flagi narodowej, a tych, którzy dysponują czasem, zapraszamy w sobotę o godzinie 15.00 do Muzeum na warsztaty.