W dniach 1.10.2019 – 8.10.2019 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie wzięli udział w wymianie młodzieży zorganizowanej przez Stowarzyszenie Klucz Muszyński, która była kontynuacją wymiany czerwcowej. Tym razem to uczniowie z Niemiec (Ernst-Barlach-Gymnasium w Unnie) gościli w rodzinach naszych uczniów.
W ramach wymiany uczniowie zwiedzili wiele pięknych i ciekawych miejsc. Uczestnicy wymiany wraz ze swoimi partnerami z Niemiec gościli przez dwa dni na Słowacji, gdzie zwiedzili m.in. szkołę partnerską w Bardejowie (Gimnazjum im. Leonarda Stöckela w Bardejovie), miasto Badrejów, Bardejovské Kúpele czy Zamek Spiski.
Grupa polsko-niemiecko-słowacka mogła również podziwiać uroki Muszyny, zwiedzić cerkiew w Powroźniku, a także wyjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką i podziwiać malownicze widoki.
Ważnym punktem wymiany była wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Historia tego miejsca zagłady skłoniła wszystkich do zadumy i refleksji. Ku pamięci ofiar uczniowie zapalili również znicze.
Program wymiany zakończył się w Krakowie, gdzie młodzież biorąca udział w wymianie mogła zwiedzić m.in. dzielnicę Kazimierz, Zamek Królewski na Wawelu czy też Kościół Mariacki. Kraków oczarował wszystkich mnogością zabytków, bogatą historią i architekturą.
Poprzez przebywanie w polskich rodzinach, a także wspólne wycieczki, uczniowie z Niemiec mogli zapoznać się z tradycją, kulturą i historią naszego kraju, a także doświadczyć życia codziennego w kraju sąsiada.
Nasi uczniowie natomiast, dzięki wymianie i kontaktowi z żywym językiem, mogli wzbogacić swoje umiejętności językowe, przełamać bariery kulturowo-językowe, a także nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, które utrzymują w sferze prywatnej.
Zatem, wymiana osiągnęła swój cel: zintegrowała uczniów, zmotywowała ich do nauki języków, a także wzbogaciła ich wiedzę historyczno-kulturową.
Wymiana młodzieży to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka języka obcego, kultury, historii i tolerancji, która jednak dozowana jest w nieco inny sposób.
Koordynator projektu: mgr Barbara Sukiennik