NARODOWE CZYTANIE

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

8 września 2018 roku w Muszynie w Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła czytaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji  Narodowego Czytania Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W porozumieniu z Biblioteką Publiczną już w czasie wakacji zaczęły się pierwsze próby. Wolontariuszki z klasy IIA Liceum, które od marca biorą udział w zajęciach  Akademii Seniora, świetnie poradziły sobie z trudnym tekstem lektury. W czasie przygotowań bardzo cenna okazała się międzypokoleniowa wymiana rad i wskazówek dotycząca dykcji i artykulacji.

W sobotę spotkanie prowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej w Muszynie p. Sylwia Gacek, która po wstępie na temat lektury i przypomnieniu sytuacji Polski po odzyskaniu niepodległości, przeczytała pierwszy fragment powieści. Swoją obecnością akcję wsparł p. Jerzy Majka,  Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, który rewelacyjnie wszedł w rolę narratora opowiadającego historię rodu Baryków.

Przedwiośnie czytały również p. Janina Kumorek, p. Czesława Oczkoś, p. Grażyna Śliwa oraz uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie: Kasia Marczyk, Alicja Smyda, Angelika Franczyk, Patrycja Śliwińska, Magda Kumorek, Ewelina Nieć i Żaneta Białas przygotowane przez p. Annę Bursztyńską-Rucką, prowadzącą warsztaty teatralno – literackie Akademii Seniora.

Jak można przeczytać na http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.